Wielkimi krokami zbliża się wakacyjny okres, a Ty nie masz zielonego pojęcia dokąd w tym roku pojechać na urlop? Lubisz morze, a nasze morze bałtyckie Ci się znudziło? Tęsknisz za niesamowitymi krajobrazami? Czy chciałbyś szaleć w morzu z widokiem na góry? Pragniesz poznać ciekawą kulturę i nowe obyczaje? Mamy dla Ciebie znakomitą propozycję- Chorwacja.

Chorwacja leży na granicy środkowej europy oraz Europy Południowej, położona nad morzem Adriatyckim, pozwalająca na cudowny urlop na wytęsknionych oraz długo wyczekiwanych wakacjach.

Piękne plaże, ciepła woda, bardzo wysoka temperatura, totalny brak grubych ubrań w swych torbach podróżnych- to o tym każdy marzy podczas okresu wakacyjnego. Bez względu czy wybierzesz Dubrovnik, Szybernik czy też cudowny Zagrzeb- wszelkie turystyczne miasteczka posiadają coś wspaniałego do zaproponowania! Co interesujące, śląskie województwo z tym przepięknym krajem dzieli tylko około dziewięćset kilometrów, dlatego warto jest pojechać samochodem do Chorwacji – czas dojazdu zajmie nam ciut więcej niż dojazd nad polskie wybrzeże (z województwa śląskiego).

Zależnie od doboru trasy będziesz mógł w czasie jazdy zwiedzić: Czechy, Austrię, Słowenię lub Słowację a ponadto Węgry i jednocześnie wzbogacić swe zasoby kulturowe. Wypoczywając zatem na wakacjach, z wspaniałym krajobrazem tuż obok, możesz po drodze zwiedzić pełno ciekawych miejsc.

Natomiast, jeżeli decydujesz się na przejazd samochodem do przepięknej Chorwacji powinieneś przyswoić kilka wskazówek, które mogą być niezbędne.

Pamiętaj o winietach! Nieważne czy podróżujesz przez Czechy, Austrię, Słowenię lub poprzez Słowację i Węgry- w każdej z tych tras oczywiście nie ominie Cię wykupienie winiet. Winiety można nabyć na granicy, stacjach benzynowych, i w oddziałach PZM na terenie RP (tu jednak będzie doliczona prowizja). Pamiętaj, że płacąc na granicy zwykłą kartą płatniczą dojdą koszty przewalutowania. Przy przejściu granicznym Słowenia-Chorwacja niezbędne będzie pokazanie dowodu osobistego bądź paszportu- Chorwacja nie jest bowiem w strefie Shengen. Jeżeli planujesz wybrać się do Dubrovnika zabierz ze sobą paszport- niezbędny będzie przejazd przez Bośnię oraz Hercegowinę, paszport uchroni Cię od nieprzyjemnych sytuacji.

Pamiętaj o przeglądzie technicznym własnego pojazdu, unikniesz tym samym zbędnych nerwów lub napraw w czasie wypoczynku. Myślę, że dobrze jest również zaopatrzyć się dodatkowe ubezpieczenie- aby nic Cię podczas podróży nie zdołało zaskoczyć. Opcja zastępczego pojazdu jest de fakto kusząca! Weź pod uwagę, że obowiązkowo taka podróż musi być pod każdym względem bezpieczna- zarówna dla Ciebie, dla Twojej rodziny, przyjaciół. Przecież po to jedziemy na wakacje, ażeby odpocząć, zrelaksować się, spędzić miło czas, nieprawdaż? Jeśli jednakże braknie Ci paliwa spokojnie uzupełnisz bak na stacjach które znajdują się przy autostradach w atrakcyjnych cenach.

Źródło: travel-time.pl