Koniecznie należy uświadomić sobie, iż układanie kostki brukowej jest długim procesem rozłożonym na kilka bardzo istotnych kroków. Warto mieć pojęcie, że nie polega wyłącznie na ułożeniu wszelakiego rodzaju betonowych części na określonym gruncie. Bardzo ważne jest także dobranie odpowiednich surowców. Czy w ogóle jest możliwe samodzielne ułożenie kostki brukowej?
Bez wątpienia istotniejsze niż może się wydawać będzie przygotowanie nawierzchni tego typu kostki. Sugerowane jest więc do tego celu wybranie stosownych surowców. Warto postawić na kostkę brukową, która nie tylko będzie charakteryzowała się najwyższą jakością, ale też będzie dostępna w wielkiej liczbie intrygujących wariantów.Powinno się też pamiętać, by rozpocząć układanie kostki brukowej od dokładnego wyznaczenia potrzebnej nawierzchni. Absolutnie nie jest możliwe rozpoczęcie wykładania wspomnianej kostki brukowej bez wcześniejszego przygotowania stosownego planu. W przypadku posiadania już gotowego projektu powinno się przeprowadzić bardzo dokładne pomiary obszaru. Istotne znaczenie będzie miało także wyznaczenie granicy nawierzchni.

Koniecznie należy również zdawać sobie sprawę, że najbardziej istotnym etapem prac podczas układania kostki jest należyte wykonanie podbudowy. Nie jest także rekomendowane kładzenie kostki brukowej na styk, ponieważ w ten sposób może wystąpić ryzyko wzajemnego napierania się określonych części na siebie. I wtedy może dojść do usterek krawędzi oraz dodatkowolicowej warstwy.