Dzisiaj perfumy łączą się z naszym „byciem”. Są nieodłączną częścią osobowości człowieka. Zapach ma duży wpływ na nasze samopoczucie oraz jest magnesem przyciągającym inne osoby do nas. Perfumy podkreślają nasze cechy charakteru i nasze emocje. Ładny zapach ma wpływ na to jak się czujemy. Stosując określone perfumy pokazujemy swoją osobowość. Jest to wspaniała podpowiedź dla osób, które szukają drugiej połówki. Pewne jest to, iż umówimy się na kolejne spotkanie tylko z osobą, której zapach był dla nas przyjemny, inspirujący. Tak więc perfumy to znak rozpoznawczy ludzi. Decydujemy się na różnorodne zapachy, jakie możemy podzielić na 5 kategorii: kwiatowe, orientalne, cytrusowe, drzewne, szyprowe (drzewno- cytrusowe). Jak dużo zapachów, tyle osobowości i emocji kobiecych. Natomiast mężczyźni wybierają zapachy drzewne (cedr, drzewo sandałowe), fugere (zapachy paprociowe), chypre (zapachy drzewno-cytrusowe). Właściwie każdy mężczyzna jest inny. Wybór perfum wykazuje cechy jego charakteru.

Delikatniejsze zapachy stosują najczęściej osoby wrażliwe o łagodnym usposobieniu. Tymczasem zapachy mocniejsze wybierają osoby pewne siebie, ambitne. Współcześnie kilka popularnych osób określanych mianem „celebrytów” poleca swoim nazwiskiem perfumy. Jest to dla wielu ludzi zachęta do zakupu i wypróbowania danego perfumu. Wybieramy markowe perfumy męskie, przede wszystkim ze względu na prezentowaną przez nie trwałość a także jakość.

Osoby, które dają nazwę danym perfumom są ludźmi, z którymi chętnie się identyfikujemy. To ważny składnik , który motywuje nas do zakupu perfum.