Mamy bardzo duże szczęście, iż żyjemy dobie, gdzie ortodoncja jest tak rozwiniętą dziedziną stomatologii. Szybki postęp określonych nauk stomatologicznych, jakimi jest między innymi ortodoncja, jest wybawieniem dla osób zmagających się z rozmaitymi wadami zgryzu. Powody wad zgryzu są różne w zależności od danego pacjenta.

Grupa pacjentów z wadami uzębienia, z którymi uporać się może tylko ortodoncja, narodziła się już z defektem. Mają miejsce przypadki pacjentów, u których doszło, przeważnie w wyniku wypadku bądź urazu doszło do zdeformowania szczęki. W jednym jak i drugim przypadku z pomocą przychodzi nam ortodoncja a także aparaty stałe. Aparaty stałe, w odróżnieniu od ruchomych aparatów, które możemy wyjąć w dowolnym momencie, charakteryzują się tym, iż są przymocowane do uzębienia na dłuższy okres czasu i nie ma możliwości ich zdejmowania w trakcie spania lub posiłku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o nałożeniu aparatu musimy pójść do dentysty w celu wypełnienia ubytków w uzębieniu a ponadto wyleczenia chorych zębów, jeżeli ich stan tego wymaga.

Oczywiście nie będzie bowiem szansy przymocowania stałego aparatu na niewyleczone zęby. Decydując się na skorygowanie wady zgryzu za pomocą stałego aparatu, musimy liczyć się z koniecznością odbywania regularnych kontroli w gabinecie ortodonty, który każdego miesiąca reguluje rozstawienie określonych zamków. Higiena uzębienia podczas noszenia aparatu stałego wymaga naprawdę skrupulatności, bo to od higieny zależy stan naszego uzębienia po zdjęciu aparatu.

Więcej: ortodoncja Ruda Śląska