Każda jedna budowa, nie zależnie od wielkości i rodzaju obiektu (od domów jednorodzinnych, przez domy wielorodzinne, bloki, do magazynów oraz hal produkcyjnych) wymaga zatrudnienia kierownika do nadzoru budowy a ponadto kontroli poszczególnych etapów czynności przez inspektora nadzoru. Starannie określa to ustawa Prawo Budowlane. Każdy inwestor i deweloper musi natomiast posiadać wziąć pod uwagę, że tego typu usługi z zakresu monitorowania robót budowlanych leżą głównie w jego własnym interesie.

Główny kierownik budowy prowadzi a także monitoruje dokumentację. W szczególności dzienniczek budowy. Dba, o to, by wymienione w nim punkty były przeprowadzone prawidłowo. Spoczywa na nim także ciężar geodezyjnego wytyczenia obiektu. Organizuje plac na którym powstanie budowa oraz wszelkie prace, zgodnie z schematami, planami i wydanymi pozwoleniami na budowę. Jest też odpowiedzialny za stosowne zabezpieczenie terenu, na którym przeprowadza się prace budowlane.

Nadzory budowlane Warszawa upodobała sobie szczególnie, dlatego, że nasza stolica jest jednym dużym placem budowy. W największym mieście na terenie naszego kraju realizuje się najbardziej ambitne projekty budowlane. Inspektorzy nadzoru mają mnóstwo roboty. Właściwie każdy z nich niezależnie od kierownika budowy kontroluje wszelkie prace a także zgłasza inwestorowi budowy oraz wykonawcy ewentualne nieprawidłowości. Chodzi o to, aby zagwarantować wysoką jakość usług budowlanych a oprócz tego zadbać o to, by wznoszący się budynek spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa.